Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową
Toksyna botulinowa jest naturalną toksyną, która powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny - neuroprzekaźnika, dzięki czemu blokuje przechodzenie bodźców nerwowych do drobnych mięśni twarzy związanych z liniami wyrazu twarzy. Zapobiega to skurczowi tych mięśni, a jednocześnie marszczeniu i fałdowaniu się skóry. Toksyna botulinowa działa jedynie w obrębie mięśni, do których została wstrzyknięta, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W efekcie wyraz twarzy nie zmienia się, natomiast zanikają zmarszczki.
- nadpotliwość stóp/dłoni/pach
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
- nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
- ciąża, okres laktacji
- miejscowe infekcje skórne
- stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia: aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamy-cyna itp.), aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), D-penicylamina (Cuprenil), cyklosporyna, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyn
Przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie określić pole nadmiernej potliwości, na którym specjalista będzie pracował. Zabieg polega na podaniu płytko śródskórnie małej ilości toksyny botulinowej. Dla większości ludzi jest zabieg jest prawie bezbolesny, ale osoby wrażliwe mogą zostać znieczulone. Z reguły zabieg wykonywany na rękach i stopach wymaga znieczulenia. Sam zabieg trwa kilka-kilkanaście minut i można po nim wrócić do codziennych zajęć. Efekt jest widoczny po kilku - kilkunastu dniach, a trwa kilka miesięcy, utrzymuje się nawet do roku (pachy).
Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez okres od 6 do 12 miesięcy, po których powstają nowe zakończenia nerwowe, zastępujące te wcześniej zablokowane.